Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Zarządzanie

Które szkolenia wybrać: stacjonarne czy e-learningowe?

Michał Kruszyński
5
min czytania
Obie formy mają swoje zalety. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom płynącym z każdej z nich.

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, ciągłe doskonalenie umiejętności pracowników jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności i innowacyjności organizacji. Działy HR stają przed wyzwaniem wyboru najbardziej efektywnych metod szkoleniowych, które będą odpowiadać na potrzeby zarówno firmy, jak i jej pracowników.  

Szkolenia stacjonarne - bezpośredni kontakt, który inspiruje

Interakcja i networking - jedną z głównych zalet szkoleń stacjonarnych jest możliwość bezpośredniej interakcji między uczestnikami a trenerem. Taka forma sprzyja wymianie doświadczeń, budowaniu relacji oraz networkingowi, co jest szczególnie cenne w budowaniu kultury organizacyjnej.

Zaangażowanie i motywacja - Szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób często charakteryzują się wyższym poziomem zaangażowania uczestników. Bezpośredni kontakt z trenerem i innymi uczestnikami może zwiększać motywację do nauki oraz ułatwiać utrzymanie uwagi.

Praktyczne warsztaty - Szkolenia stacjonarne to idealna okazja do organizowania warsztatów, które wymagają bezpośredniego zaangażowania, np. symulacji, ćwiczeń grupowych czy role-play. Takie metody aktywizujące są trudniejsze do zrealizowania w formie e-learningu.

E-learning – skuteczność, elastyczność i dostępność

Dostępność - Szkolenia online mogą być dostępne dla uczestników o każdej porze i z każdego miejsca, co jest ich niezaprzeczalną zaletą. Dzięki temu pracownicy mogą dostosować naukę do własnego harmonogramu, co sprzyja lepszemu balansowi między życiem zawodowym a prywatnym.

Koszty i skalowalność - E-learning jest często bardziej kosztowo efektywny, szczególnie dla większych organizacji. Brak konieczności wynajmu sali, opłacania dojazdów trenerów i uczestników czy organizacji cateringu obniża ogólne koszty szkolenia. Ponadto, raz opracowane materiały szkoleniowe mogą być wykorzystywane wielokrotnie.

Personalizacja i postęp w nauce - Platformy e-learningowe często oferują możliwości personalizacji ścieżek nauki oraz monitorowania postępów. Uczestnicy mogą w łatwy sposób śledzić swoje wyniki, co motywuje do dalszej nauki i pozwala na dostosowanie tempa do indywidualnych potrzeb.  

Podsumowanie

Wybór między szkoleniami stacjonarnymi a e-learningowymi powinien być podyktowany specyfiką potrzeb organizacji oraz preferencjami jej pracowników. Idealnym rozwiązaniem może okazać się połączenie obu tych form, co jest znane jako model blended learning. Pozwala on na wykorzystanie zalet obu metod, oferując jednocześnie elastyczność e-learningu i bezpośrednią interakcję szkoleń stacjonarnych.

Decydując się na konkretną formę szkolenia, warto również wziąć pod uwagę tematykę oraz cele edukacyjne. Niektóre umiejętności lepiej jest rozwijać w bezpośrednim kontakcie z trenerem i innymi uczestnikami, podczas gdy inne mogą być efektywnie przyswajane w samodzielnej nauce online.

Wyzwaniem dla działów HR jest zatem nie tyle wybór między szkoleniami stacjonarnymi a e-learningowymi, co znalezienie optymalnego sposobu na integrację różnych metod szkoleniowych, aby jak najlepiej wspierać rozwój pracowników i cele organizacji.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">