Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Szkolenia

Szkolenie gotowe czy dedykowane – które wybrać?

Martyna Bochna
6
min czytania
Szukasz szkolenia dla swoich pracowników i nie wiesz, czy zakupić gotowy kurs czy zlecić jego wykonanie? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Jakie szkolenie e-learningowe wybrać, gotowe czy dedykowane? Czy też stajesz przed tym dylematem? W tym artykule pomożemy Ci go rozwiązać. Posłużymy się do tego metaforą. Wyobraź sobie, że chcesz wynająć mieszkanie. Do wyboru masz jedno umeblowane i jedno nieumeblowane. W tym pierwszym nie możesz niczego zmienić – wymienić łóżka czy wstawić dodatkowej szafy. Z kolei w drugim musisz wszystko samodzielnie zaplanować. Jak to się ma do szkoleń e-learningowych? Sprawdźmy.  

Gotowe szkolenie e-learningowe

Gotowe szkolenie e-learningowe, jak sama nazwa wskazuje, to zamknięty, opracowany produkt. Nazywane jest także szkoleniem „z półki”. Takie umeblowane mieszkanie, w którym możesz dołożyć małą szafkę czy wstawić dodatkowe krzesło do jadalni, ale nie możesz wyremontować łazienki. Możesz jednak wprowadzić się do niego od razu. Podobnie jest z gotowym szkoleniem. Jest ono dostępne od ręki – opłacasz fakturę i dostajesz albo paczkę SCORM na Twoją platformę szkoleniową, albo dostęp dla wskazanej liczby osób na platformie dostawcy. Nie musisz nic zmieniać w treści ani dostarczać żadnych materiałów merytorycznych – wystarczy, że zapoznasz się ze szkoleniem przed udostępnieniem. Jednak jeśli chcesz, możesz dodać logo swojej organizacji i np. zmienić treści na jednym ekranie, ale nic poza tym. https://www.llidero.com/szkolenia-e-learningowe

Dedykowane szkolenie e-learningowe

Z kolei jeśli potrzebujesz dedykowanego szkolenia e-learningowego, musisz się przygotować na znacznie większy wkład z Twojej strony. Szkolenie dedykowane powstaje na Twoje zamówienie. To nieumeblowane mieszkanie, w którym wszystko możesz urządzić po swojemu, zgodnie z Twoimi potrzebami. Jednak będzie to wymagało od Ciebie większego wysiłku niż w przypadku szkoleń gotowych. Podobnie jak w przypadku urządzania mieszkania należy się liczyć z kilkutygodniowym projektem. Do zaprojektowania takiego dedykowanego kursu będą potrzebne przede wszystkim materiały merytoryczne z Twojej strony. Firma szkoleniowa będzie też chciała dowiedzieć się, jaką masz potrzebę szkoleniową i jakie są oczekiwane rezultaty szkolenia – czyli jaki jest problem szkoleniowy z perspektywy organizacji i osób uczestniczących. Być może po Twojej stronie będzie też przygotowanie jakiś przykładów albo case study z Twojej organizacji – np. jakie błędy teraz popełniają pracownicy albo jakich zachowań od nich oczekujesz. Szkolenie dedykowane powstaje w kilka tygodni i wymaga zaangażowania obu stron. Otrzymasz jednak produkt zgodny z Twoimi oczekiwaniami i w swoim stylu.

Kiedy warto postawić na gotowe szkolenie, a kiedy na dedykowane?

Wiesz już, czym się różni gotowe szkolenie e-learningowe od dedykowanego. W jakich sytuacjach warto wybrać jedno, a w których drugie? Przyjrzyjmy się kilku kryteriom.

Czas

Jeżeli zależy Ci na czasie, wybierz gotowe szkolenie e-learningowe. Po spełnieniu wszystkich formalności (zapytanie ofertowe, proces decyzyjny, faktura) możesz bardzo szybko uzyskać do niego dostęp. W przeciwieństwie do projektu dedykowanego, którego opracowanie zajmuje, jak już wspomnieliśmy, kilka tygodni, przy czynnym zaangażowaniu obu stron.

Temat szkolenia i potrzeby uczestników

Jeśli chcesz przeszkolić swoich pracowników z ogólnego tematu, np. prawa pracy, możesz wybrać gotowe szkolenie e-learningowe - z półki. Jeśli jednak kurs ma dotyczyć specyficznych zasad, które obowiązują tylko w Twojej firmie, np. zasad obsługi klienta, wybierz szkolenie dedykowane.  

Zastanów się też, czy masz materiały merytoryczne do kursu. Zobaczmy to na dwóch przykładach.  

  1. Chcesz, by Twoi pracownicy potrafili asertywnie się komunikować. W Twojej organizacji nie określono jednak takich standardów, a osoby zatrudnione nigdy nie były z tego szkolone wewnętrznie. Potrzebujesz więc materiałów z zewnątrz. Tu przyda Ci się gotowy kurs z asertywności, opracowany według sprawdzonej metodyki. Oczywiście potem, jak już Twoi pracownicy zapoznają się z tematem, możesz pomóc im doskonalić tę umiejętność dedykowanym szkoleniem dopasowanym do ich potrzeb.
  1. W Twojej organizacji obowiązują pewne standardy komunikacji. Jednak nie wszyscy pracownicy się do nich stosują, a nowo zatrudnione osoby nie miały jeszcze okazji ich poznać. Masz dostęp do materiałów, ale chcesz skutecznie je zaprezentować. W takiej sytuacji potrzebujesz dedykowanego szkolenia e-learningowego, w którym metodycy postawią na rozwiązanie konkretnych problemów, z którymi mierzy się Twoja organizacja i osoby w niej pracujące.

Twoja dostępność

Czy masz czas na to, aby zająć się szkoleniem dla Twoich pracowników? Jeśli nie, postaw na gotowy kurs. Wystarczy, że przed zakupem sprawdzisz jego zawartość merytoryczną i tyle. Z kolei szkolenie dedykowane będzie od Ciebie wymagało dostępności – do przygotowania materiałów (merytorycznych, przykładów z Twojej organizacji, case study itp.), opiniowania fragmentów szkolenia, testowania itp. To zazwyczaj zajmuje kilka tygodni, a Twój brak dostępności może jeszcze wydłużyć prace.

Koszt

Jak to wygląda, jeśli chodzi o cenę? Tu nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od sytuacji – w jednej to szkolenie gotowe będzie tańsze, w drugiej – dedykowane. To zależy np. od liczby uczestników czy od tego, co ma się pojawić w samym szkoleniu (np. duża liczba animacji czy materiały wideo nagrywane w studiu dostawcy zwiększą koszt). Możesz więc poprosić firmę szkoleniową o wycenę jednego i drugiego typu szkolenia.

Szkolenie gotowe czy dedykowane – podsumowanie

Jak widzisz, nie ma jednej recepty na to, czy wybrać gotowe szkolenie e-learningowe, czy dedykowane. Wszystko zależy od Twojej konkretnej sytuacji – tematu, jaki masz do zrealizowania, czasu oraz dostępności Twojej i materiałów merytorycznych w Twojej organizacji. Co możesz zrobić? Zastanów się, czego dokładnie potrzebują Twoi pracownicy i ile możesz na to poświęcić – czasu i pieniędzy. Przejrzyj możliwości, jakie oferują dostawcy szkoleń i wybierz to, co będzie najlepiej odpowiadało na Twoją potrzebę szkoleniową.  

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">