Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Platforma

Jaką platformę e-learningową wybrać?

Michał Kruszyński
5
min czytania
Szukasz platformy e-learningowej dla swoich pracowników? Zobacz, na jakie cechy warto zwrócić uwagę, wybierając LMS.

Platforma e-learningowa (LMS – ang. Learning Management System) to ważny element wdrożenia i rozwoju e-learningu dla organizacji. Dzięki niej możesz dostarczać szkolenia i inne materiały pracownikom, sprawdzać ich postępy oraz generować certyfikaty za osiągnięte wyniki. Jaką platformę e-learningową wybrać? Na jakie cechy zwracać uwagę? O co pytać potencjalnego dostawcę usługi? Przeczytaj wpis i poznaj 5 cech, które ułatwią Ci wybór platformy e-learningowej.

Platforma e-learningowa – 5 cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze

Dostępność 24/7

Pierwsza cecha, na którą warto zwrócić uwagę, to dostępność platformy e-learningowej. Pamiętaj, że pracownicy mogą korzystać ze szkoleń nie tylko w standardowych godzinach pracy, np. od 8.00 do 16.00. Mogą to robić również wieczorami lub w weekendy, niekoniecznie z biura. Zapewnij im więc platformę, z której będą mogli korzystać przez cały czas, bez względu na godziny pracy i ich lokalizację.  

Intuicyjna obsługa

Dobra platforma to taka, która jest intuicyjna w obsłudze. Co to oznacza? Że każdemu użytkownikowi będzie się z niej łatwo korzystało, bez względu na wiek, poziom wykształcenia czy biegłość w obsłudze aplikacji internetowych. W Twojej organizacji z pewnością są osoby zróżnicowane w tych względach. Im prostsza w obsłudze będzie platforma e-learningowa, którą wybierzesz, tym łatwiej będzie się z niej korzystało różnym osobom. Zadbaj, by każdy pracownik miał dostęp do kursów i testów, w szybki i intuicyjny sposób – mniej więcej tak jak do swojej skrzynki e-mailowej. Pamiętaj, że intuicyjność obsługi może istotnie wpłynąć na to, czy pracownicy będą chętnie korzystać ze szkoleń e-learningowych, szczególnie tych nieobowiązkowych. Możesz liczyć na dużą frekwencję i satysfakcję użytkowników, jeśli nie będą oni mieli problemów z wyszukiwaniem materiałów, zapisywaniem wyników, pobieraniem certyfikatów czy dostosowaniem ustawień swojego konta.

Platforma w wersji mobilnej

Obecnie większość z nas ma cały czas przy sobie urządzenie mobilne. Robimy na nich coraz więcej rzeczy, a korzystanie z nich często jest wygodniejsze niż z komputerów. Platforma e-learningowa dla Twoich pracowników również powinna być dostępna w wersji mobilnej. Dlaczego? Bo jeśli będą korzystać ze szkoleń poza czasem pracy, to łatwiej będzie im to robić na smartfonie niż służbowym laptopie, którego przecież nie mają cały czas przy sobie. Pamiętaj, że platforma nie musi być osobną aplikacją, żeby działała na urządzeniach mobilnych. Wystarczy jej odpowiednie dostosowanie, tak by wideo czy ćwiczenia w szkoleniach dobrze wyświetlały się i działały w przeglądarkach internetowych na smartfonach czy tabletach.

Funkcjonalności

Funkcjonalności platformy e-learningowej to temat rzeka, ale trzeba uważać, by prąd z tej rzeki Cię nie porwał. LMS to nie narzędzie do wszystkiego. To nie jest aplikacja, która ma zastąpić wszystkie systemy do zarządzania pracownikami. Jeżeli szukasz czegoś takiego, to skup się na rozwiązaniach typu SAP. Platformy e-learningowej mają przede wszystkim dawać możliwość udostępnienia interaktywnych szkoleń e-learningowych w standardzie SCORM i raportować postępy szkoleniowe. Poza tym warto, by na platformie można było udostępniać dokumenty elektroniczne, które mogą być uzupełnieniem szkolenia lub dzięki czemu platforma stanie się bazą wiedzy dla pracowników. Przydatną funkcją jest także możliwość weryfikacji wiedzy, czyli tworzenia, udostępniania i przeprowadzania testów dla pracowników.  

Istnieją różne inne funkcjonalności, które nie są niezbędne, ale pomogą w wykorzystaniu platformy do różnych czynności. To np. możliwość przeprowadzania webinarów, certyfikacja po zakończeniu szkoleń/testów, odwzorowanie struktury organizacyjnej (np. z dostępem przełożonych do wyników) czy możliwość grupowania użytkowników, co ułatwi sporządzanie raportów dla mniejszych grup.

Różne wersje językowe platformy

Platforma e-learningowa dostępna w różnych językach to bez dwóch zdań coraz ważniejszy argument w dobie globalizacji i możliwości coraz sprawniejszego zatrudniania pracowników z zagranicy. Oczywiście platforma nie musi być dostępna w każdym możliwym języku, wystarczą te najpopularniejsze w Twojej organizacji np. angielski, niemiecki czy ukraiński. Dzięki temu zyskasz możliwość udostępniania szkoleń pracownikom bez względu na ich język ojczysty.


Zanim zaczniesz szukać platformy, zastanów się, czego potrzebuje Twoja organizacja. Spisz sobie, do czego chcesz wykorzystywać platformę i co na niej mają robić Twoi pracownicy. Czy tylko przechodzić szkolenia e-learningowe, czy może też uczestniczyć w webinarach? Czy chcesz mieć dostęp do raportów, wystawiać certyfikaty po ukończeniu szkoleń, czy może potrzebujesz również obsługi administracyjnej? Taka lista cech z pewnością ułatwi Ci wybór.

A jeśli szukasz platformy, która posiada funkcje, które spisaliśmy w tym poście, poznaj Learncom – platformę e-learningową intuicyjną w obsłudze, dostępną 24/7 na urządzeniach mobilnych i w wybranych językach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">