Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Platforma

Co to jest LMS?

Michał Kruszyński
5
min czytania
Co to jest LMS i do czego służy? Jakie może mieć funkcje oraz kogo potrzeba do zarządzania platformą e-learningową?

LMS (ang. Learning Management System) to system do zarządzania uczeniem się, czyli po prostu platforma e-learningowa. Dzięki niej organizacje mogą dostarczać swoim pracownikom szkolenia e-learningowe, dostępne w dowolnym miejscu i czasie, najczęściej także z dowolnego urządzenia. Przyjrzyjmy się dokładnie, do czego służy LMS, jakie może mieć funkcje oraz kto może nim zarządzać.

Do czego służy LMS?

LMS może być jedną z funkcjonalności dużego systemu, np. SAP, lub odrębną aplikacją do zarządzania rozwiązaniami szkoleniowymi online, czyli e-learningiem. Podstawową funkcjonalnością LMS jest możliwość umieszczania i udostępniania tam interaktywnych szkoleń e-learningowych, które są publikowane w standardzie SCORM. Standard ten dotyczy zarówno programów do tworzenia interaktywnych ekranów szkoleniowych, jak i platformy e-learningowej. Dzięki zgodności tych dwóch środowisk szkolenia przesyłają do platformy statusy i wyniki z ich realizacji oraz umożliwiają wznowienie ich w miejscu, w którym zostały przerwane.

Dzięki standardowi SCORM na platformie zapisywane są wszelkie postępy ze szkoleń e-learningowych użytkowników, co umożliwia raportowanie ich aktywności. Niektóre platformy na podstawie tych danych umożliwiają także wygenerowanie imiennego certyfikatu dla uczestnika po pozytywnym zakończeniu kursu.

Jakie funkcje może mieć platforma LMS?

W poprzednim akapicie opisaliśmy najważniejszą funkcję platformy LMS, czyli obsługę szkoleń e-learningowych w standardzie SCORM. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy platforma obsługuje zarówno SCORM 1.2., jak i 2004, czy tylko jedną z edycji tego standardu. Obecnie systemy LMS cały czas są rozwijane i dopasowywane do bardziej zaawansowanych potrzeb organizacji, np. struktury organizacyjnej czy obsługi szkoleń stacjonarnych.

Platforma LMS może być bazą wiedzy dla pracowników Twojej organizacji. Oprócz szkoleń możesz tam umieszczać też inne materiały, np. w formacie PDF, albo testy sprawdzające wiedzę, umieszczone niezależnie od szkolenia. Od czasów pandemii coraz bardziej popularną funkcją platformy staje się możliwość organizowania webinarów szkoleniowych, najczęściej poprzez integrację platform z zewnętrznymi narzędziami, choć nie zawsze. Platforma LMS może być również dostępna dla pracowników ze szczególnymi potrzebami i zawierać opcje zmiany kontrastu, powiększenia tekstu czy możliwość obsługi za pomocą klawiatury.

Przeczytaj więcej o funkcjach platformy e-learningowej, na której warto zwrócić uwagę.

Co jeszcze można zrobić na platformie LMS? W bardzo wielu przypadkach mamy możliwość integracji platformy z różnymi firmowymi systemami, np. za pomocą pojedynczego logowania. Uczestnik, który jest zalogowany w takich systemach, nie musi się już ponownie logować na platformę, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Bardzo wiele firm proponuje rozwiązania typu LMS, które możemy albo zainstalować na własnych serwerach, co wymaga specjalnie przygotowanej infrastruktury, albo korzystać z platformy na zasadzie dzierżawy, czyli z platformy utrzymywanej na serwerach dostawcy.  

Kto może zarządzać platformą LMS?

Zarządzanie platformą należy często do osób ze strony klienta, które poznają narzędzie i z czasem są w stanie sprawnie obsłużyć kluczowe funkcjonalności platformy. Bardzo często jednak, z uwagi na brak czasu lub zasobów ludzkich, administracja może być powierzona dostawcy, który zapewnia po swojej stronie wykwalifikowane osoby do współpracy z klientem. Tacy administratorzy wykonują wówczas czynności na platformie, o które zostaną poproszeni lub zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Czynności te nie są skomplikowane od strony informatycznej, ale są czasochłonne i wymagają dokładnego poznania.  

Warto pamiętać, że bardzo ważnym aspektem jest świadczenie wsparcia technicznego dla użytkowników (support). Pozostawienie użytkowników platformy z ich problemami, np. brakiem dostępu, może spowodować zniechęcenie pracowników do korzystania z e-learningu. Takie wsparcie najczęściej należy do strony, która administruje platformą. Wówczas jest ona kompetentna do pomocy użytkownikom i wie, jak najszybciej i najprościej rozwiązać problem.

Podsumowanie

System LMS to istotny element procesu wdrożenia e-learningu w organizacji. Jeśli chcesz wybrać najlepszą platformę dla swojej organizacji, zwróć uwagę na czas jej wdrożenia/uruchomienia oraz funkcjonalności, które posiada. Przemyśl, czy posiadasz niezbędne zasoby (serwery, ludzie), które będą zajmować się obsługą takiego systemu. Wybierz takie rozwiązanie, które będzie odpowiadało dokładnie tym potrzebom i zadaniom, które chcesz realizować.  

A może Learncom? Poznaj platformę LMS, którą dostarczamy naszym klientom.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">