Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Szkolenia

Czy można przeprowadzać okresowe szkolenia BHP w formie e-learningu?

Michał Kruszyński
4
min czytania
Czy szkolenie z BHP może być w formie online? Jeśli tak, to jakie grupy pracowników mogą korzystać z tej formy? Jakiego dostawcę szkoleń BHP wybrać?

Szkolenia z BHP online – podstawa prawna

Podstawą prawną do organizowania szkoleń BHP w formie online jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym dokumencie ustawodawca dał możliwość realizacji okresowych szkoleń BHP w formie samokształcenia kierowanego, czyli np. w formie e-learningu.

Dzięki temu każdy pracownik może skorzystać z okresowych szkoleń BHP online za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego. Uczestnik może mieć dostęp do odpowiednio opracowanych, interaktywnych materiałów, których zagadnienia merytoryczne muszą być zgodne z programem ramowym wyznaczonym przez ustawodawcę.

Kto może korzystać ze szkoleń BHP online?

Szkolenia okresowe BHP w e-learningu mogą być m.in. organizowane dla następujących grup pracowników:

  • pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych
  • pracodawcy oraz inne osoby będące kierownikami
  • pracownicy na stanowiskach inżynieryjno-technicznych.

Jakiego dostawcę szkoleń BHP w formie e-learningu wybrać?

Wiesz już, czy i kto może korzystać ze szkoleń BHP w formie online. Jeśli szukasz takiego dla swoich pracowników, na rynku znajdziesz mnóstwo ofert. Którą wybrać? Zobacz, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę.

Przyjazna forma i skuteczna treść

Wielu z nas wie, jakie były początki e-learningu w organizacjach. Na początku było... BHP. Niestety ten fakt mógł sprawić, że mamy niechęć i złe wspomnienia do szkoleń online z BHP. Było one bowiem nudne i realizowaliśmy je tylko dlatego, że musieliśmy.

Warto zatem skupić się na poszukiwaniach takich szkoleń, które pokażą więcej praktycznych aspektów, a mniej "suchej" teorii. Znajdź takie, które będą ciekawe dla pracowników zarówno od strony merytorycznej, jaki od strony graficznej. Co to znaczy?

  • Sprawdź, czy interesujące Cię szkolenie jest interaktywne (czy np. zawiera ćwiczenia), czy może to tylko 100 stron w PDF.
  • Zwróć uwagę na stronę praktyczną – pamiętaj, że szkolenie z BHP to nie tylko obowiązek. Jego zadaniem jest przede wszystkim chronić Twoich pracowników przed wypadkami w pracy. Pamiętaj, że tylko dobrze zaprojektowane szkolenie, które jest nastawione na zmianę zachowań, może dać oczekiwany rezultat!

Obsługa szkolenia na platformie szkoleniowej

Druga kwestia, którą warto wziąć pod uwagę w przypadku wyboru dostawcy szkoleń BHP online, dotyczy samego procesu udostępniania. Co otrzymasz po opłaceniu faktury? Tylko dostęp do szkolenia czy coś jeszcze?

Jeżeli chcesz zlecić cały proces obsługi okresowych szkoleń BHP dostawcy, poszukaj firmy, które nie tylko udostępni szkolenia, ale także przygotuje i przekaże Ci całą dokumentację poszkoleniową (np. certyfikaty dla pracowników), która będzie pełnoprawnym dokumentem pracowniczym.

Inną usługą, która może być przydatna dla tego typu szkoleń, może być informowanie i przypominanie uczestnikom szkoleń o zbliżającym się terminie obowiązywania dotychczasowych szkoleń i konieczności realizacji nowych. To także może zostać zlecone dostawcy szkoleń.

Oczywiście możesz robić to wszystko samodzielnie. Zastanów się tylko, czy masz do tego odpowiednie zasoby – przede wszystkim czas i narzędzia.

Podsumowanie

Reasumując, w formie online można przeprowadzać tylko szkolenia okresowe z BHP i tylko dla wskazanych powyżej grup pracowniczych. Podczas wyboru dostawcy warto wziąć pod uwagę:

  • zgodność z prawem i programem ramowym,
  • interesującą i angażującą formę
  • oraz zarządzanie całym procesem udostępnienia.

Szukasz dostawcy okresowych szkoleń BHP online, który przeprowadzi za Ciebie cały proces udostępniania i zarządzania szkoleniem na platformie? Sprawdź naszą ofertę!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">