Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Metodyka

6 inspiracji na angażujące szkolenia e-learningowe dla firm produkcyjnych

Aleksandra Siwińska
8
min czytania
Jak zaprojektować angażujące szkolenia e-learningowe dla firm produkcyjnych? Zainspiruj się naszymi 6 pomysłami.

Jak skutecznie przeszkolić osoby pracujące w firmach produkcyjnych? Czy wystarczy przesłać wszystkim 100-stronnicowy instruktaż i czekać na efekty? To raczej nie wystarczy. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem mogą być szkolenia e-learningowe zaprojektowane tak, by angażowały, a przede wszystkim zmieniały zachowania osób uczestniczących w szkoleniu. Jak to zrobić? Poznaj 6 inspiracji na angażujące szkolenia dla pracowników produkcyjnych.

Angażujący e-learning dla firm produkcyjnych – 6 pomysłów na podejście do szkoleń

 1. Case study pokazujące poprawne i nieprawidłowe zachowania wraz z konsekwencjami
  Jeśli w Twojej organizacji obowiązują specyficzne i skomplikowane procedury, możesz przedstawić ich wykorzystanie za pomocą case study. W opisach przypadków możesz zawrzeć zarówno poprawne, jak i niepoprawne zachowania pracowników wraz z konsekwencjami. Aby case study były ciekawsze, wprowadź bohaterów, którzy mogą być pracownikami Twojej firmy. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększasz świadomość pracowników na temat niebezpieczeństw, które wiążą się z nieprzestrzeganiem procedury. Pokazujesz też praktyczne wykorzystanie procedur – to, że po coś są i warto postępować zgodnie z nimi.

  Przykład:
  Dla jednego z naszych klientów zaprojektowaliśmy szkolenie e-learningowe z procedury organizacji bezpiecznej pracy przy eksploatacji urządzeń wymagających izolacji energii. Każda część merytoryczna zawierała case study, w których opisywaliśmy prawidłowe zachowania pracowników firmy. Po scence pojawiało się ćwiczenie, a zadaniem uczestnika było zaznaczenie dobrych praktyk bohatera case study lub chronologiczne ułożenie wymaganych czynności. W tym szkoleniu dbaliśmy, aby uczestnik nabrał dobrych nawyków.
 2. Przewodnik/ekspert w szkoleniu
  W szkoleniach, w których chcesz przybliżyć swoim pracownikom zasady obowiązujące podczas produkcji, możesz wprowadzić postać bohatera – eksperta. Taka postać będzie towarzyszyć Twoim pracownikom przez całe szkolenie i wprowadzać ich w tajniki najtrudniejszych zagadnień. Bohater może tłumaczyć, podawać przykłady poprawnych i niepoprawnych zachowań, a także komentować różne sytuacje, ze swojego punktu widzenia.

  Przykład: W szkoleniu z minimum sanitarnego wykorzystaliśmy postaci ekspertek, Kasię i Kamilę, które opowiadały o najważniejszych aspektach bezpieczeństwa zdrowotnego i przedstawiały politykę i zasady firmy. Kasia mówiła o tym, jakie są atrybuty jakości oraz jaka jest przyjęta przez organizację strategia bezpieczeństwa żywności, a Kamila - o rodzajach zagrożeń zdrowotnych. Specjalistki przedstawiły też sposoby, jak zapobiegać tym zagrożeniom dzięki dbałości o higienę swoją i otoczenia.
 3. Filmy instruktażowe
  Kolejnym sposobem na szkolenie pracowników z przepisów i zasad, które panują w organizacji, jest zastosowanie filmów instruktażowych. Takie rozwiązanie można wykorzystać, kiedy chcemy przybliżyć uczestnikom szkolenia działanie jakiegoś systemu, gdzie ważna jest kolejność postępowania/wpisywania danych na ekranie. Taki zabieg może się też sprawdzić, gdy np. chcemy zaprezentować pracownikom prawidłowe wykonywanie jakiejś czynności, a nie da się tego zrobić za pomocą animacji.

  Przykład: Dla jednego z naszych klientów projektowaliśmy szkolenie z przepisów HACCP. Aby szczegółowo je wyjaśnić, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie filmów instruktażowych, które kręciliśmy w magazynie i sklepie klienta. Dzięki temu mogliśmy realnie pokazać prawidłowy sposób ułożenia produktów na ladzie czy sposób oznaczeń terminów ważności.
 4. Wideo z firmowym specjalistą
  Innym ciekawym i skutecznym pomysłem na e-learning dla firm produkcyjnych jest zaproszenie do szkolenia specjalisty. Zamiast opisywać sposoby na ergonomię w pracy, możesz zaprezentować konkretne ćwiczenia w formie wideo, np. ćwiczenia w formie rozgrzewki przed pracą (szczególnie dla pracowników produkcyjnych) lub ćwiczenia rozluźniające po pracy. A jeszcze ciekawiej i bardziej przekonująco będzie, jeśli zaprosisz do szkolenia specjalistę, który osobiście zaprezentuje aktywności dla pracowników i opowie o korzyściach ergonomicznej pracy.

  Przykład: W szkoleniu z ergonomicznych technik i metod pracy przedstawiliśmy uczestnikom przykładową pracę manualną na linii produkcyjnej, a później poradę fizjoterapeutyczną, której udzieliła specjalistka. Na nagraniu wideo podpowiedziała, na co należy zwracać uwagę podczas wykonywania czynności i przedstawiła propozycję ćwiczenia, które każda osoba może wykonać podczas swojej mikroprzerwy.
 5. Interaktywne przedstawienie zasad z ćwiczeniami i testem końcowym
  Kolejnym i dość często wykorzystywanym rozwiązaniem na przedstawienie procedur w szkoleniu e-learningowym jest zaprezentowanie ich w interaktywnej i przejrzystej formie. Często trudne i skomplikowane przepisy, np. dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, można uprościć i przedstawić jako ciekawe ćwiczenia i treści. Mogą one być rozmieszczone na ekranach tak, aby były proste w odbiorze. Można do tego wykorzystać kolory, zdjęcia, grafiki i różne sposoby dotarcia do informacji (treści ukryte pod postacią różnych przycisków, dymków, chmurek i ramek). Umieszczenie na końcu testu wiedzy jest dobrym sposobem na sprawdzenie, ile uczestnicy zapamiętali ze szkolenia.

  Przykład: Szkolenia z BHP przedstawiamy najczęściej właśnie w takiej interaktywnej formie. To bardziej przystępna forma niż np. przepisy spisane w formie pliku PDF czy regulamin. Dzięki praktycznym ćwiczeniom osoby uczestniczące w szkoleniu mogą od razu sprawdzać, ile zapamiętali albo sprawdzić swoją wiedzę w praktyce – ćwiczenia mogą być skonstruowane w formie krótkich sytuacji, w których trzeba podjąć jakąś decyzję.
 6. Krótkie animacje szkoleniowe
  Innym sposobem na zaprezentowanie pracownikom zasad, które obowiązują podczas produkcji, może być wykorzystanie animacji szkoleniowe. Dzięki różnym stylom graficznym możemy dopasować charakter animacji do Twojej organizacji. Jeśli zostaną dobrze zaprojektowane i dobrane do tematu, mogą zastąpić dłuższe szkolenie. Bo nie zawsze trzeba fundować pracownikom godzinny kurs e-learningowy. Oczywiście to rozwiązanie nie sprawdzi się dla wszystkich tematów. Natomiast warto je wybrać, jeśli treści merytorycznej nie jest dużo i zmieści się w ok. 5-minutowej animacji albo krótszej.

  Przykład: Dla jednego z naszych klientów zaprojektowaliśmy pięć 2-minutowych animacji, które przedstawiały najważniejsze zasady w firmie, np. zasady Gemba Walk, kodeks etyki czy podstawy przechowywania żywności. Animacje były wyświetlane na ekranach i tabletach dostępnych w pomieszczeniach socjalnych.

Od czego zacząć?

Znasz już 6 sposobów na podejście do szkoleń e-learningowych w firmach produkcyjnych. Co dalej?

 • Zastanów się, jakie zasady i procedury są ważne w Twojej organizacji na produkcji.
 • Jakie zachowania warto wzmacniać, a jakie eliminować u swoich pracowników?
 • Pomyśl, jaki sposób przedstawienia zasad i procedur najbardziej pasuje do Twojej organizacji i tematu, z którego chcesz przeszkolić pracowników.

Podsumowanie

Przedstawienie zasad i procedur panujących podczas produkcji w formie e-learningu jest dość popularne. Jak widzisz, można podejść do tego na kilka zupełnie różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, czego potrzebują Twoi pracownicy i organizacja. To tak w skrócie przepis na skuteczne szkolenie e-learningowe w firmach produkcyjnych.

Oczywiście chętnie pomożemy Ci w zaplanowaniu tego procesu. Powiedz nam, z czego chcesz przeszkolić swoich pracowników, a podpowiemy Ci, które rozwiązanie najlepiej by do niego pasowało. I chętnie zaprojektujemy dla Ciebie całe szkolenie – od koncepcji przez teksty po gotową wersję interaktywną.

Zgłoś się do nas!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">