Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Metodyka

Jak zaprojektować skuteczne szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla pracowników?

Martyna Bochna
6
min czytania
Chcesz przeszkolić swoich pracowników z cyberbezpieczeństwa? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę oraz jak zaplanować skuteczne szkolenie.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo to ważny temat dla organizacji?

Co prawda szkolenie z cyberbezpieczeństwa nie jest obowiązkowe dla pracowników, ale wiele organizacji za takie je uznaje. I trudno się temu dziwić. Bez względu na to, jaki raport z bezpieczeństwa w sieci weźmiemy do ręki, wyniki są jednoznaczne – liczba cyberzagrożeń z roku na rok rośnie. Można mieć najlepsze zabezpieczenia, ale one zdadzą się na nic, jeśli błąd popełnimy zwykły ludzki błąd. A oto w organizacjach nie trudno – wystarczy nawał obowiązków, gorszy dzień, drobne przeoczenie, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Co zrobić, żeby zminimalizować to ryzyko?

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla pracowników

Odpowiedzią są szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla pracowników. Tylko pamiętaj – nie wystarczy zrobić tego raz. Cyberprzestępcy korzystają z coraz bardziej wyrafinowanych metod i coraz trudniej je rozpoznać. Im bardziej aktualną wiedzę mają osoby pracujące w Twojej organizacji, tym mniejsze ryzyko nabrania się na oszustwa czy popełnienia błędów. Aby o to zadbać, możesz organizować, np. raz w roku, webinary z cyberbezpieczeństwa dla Twoich pracowników.

Jedną z bardziej efektywnych form są szkolenia w formie e-learningu. Zobacz, dlaczego.

  1. Możesz przeszkolić wszystkich pracowników bez względu na ich lokalizację. Jeśli część osób w Twojej firmie pracuje zdalnie lub hybrydowo, nie musisz ich wszystkich ściągać do sali szkoleniowej. Każdy może przejść szkolenie w formie online, z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie.
  1. Dobrze zaprojektowane szkolenie zawiera praktyczne ćwiczenia, dzięki którym uczestnicy mogą, po pierwsze, sprawdzić swoją wiedzę, a po drugie – przećwiczyć swoją reakcję w sytuacji cyberzagrożenia. Za chwilę dowiesz się, jak to można zrobić.
  1. Szkolenie e-learningowe daje pracownikom przestrzeń do próbowania i popełniania błędów i, dzięki temu, skuteczniejszego uczenia się. Uczestnik szkolenia, który popełni błąd w ćwiczeniu, szybciej i skuteczniej uświadomi sobie, czego jeszcze nie wie. Tym bardziej, jeśli zobaczy możliwe konsekwencje tego błędu, ale ich fizycznie nie doświadczy.

Jak podejść do szkolenia online z cyberbezpieczeństwa?

Rozwińmy teraz temat podejść do szkoleń z cyberbezpieczeństwa dla pracowników. Tutaj ważna uwaga – nie wystarczy dać pracownikom statycznego materiału, np. w formie PDF. W szkoleniach z cyberbezpieczeństwa ważne jest ćwiczenie i wyrabianie sobie właściwych nawyków rozpoznawania sytuacji potencjalnego zagrożenia. To odpowiedni moment, by, w bezpiecznych warunkach, przygotować pracowników na cyberzagrożenia. Pamiętaj o tym podczas planowania szkolenia. Jak w takim razie to zrobić? Wybraliśmy dla Ciebie 4 metody, które najczęściej stosujemy w szkoleniach dla naszych klientów.

  1. Ocena sytuacji – w tym podejściu stawiamy osobę uczestniczącą w szkoleniu przed wyzwaniem, najczęściej jeszcze przed podaniem wiedzy merytorycznej. Uczestnik zapoznaje się z krótkim opisem sytuacji, a następnie decyduje, czy stanowi ona zagrożenie, czy nie. Może teraz w Twojej głowie pojawia się myśl – ale chwila, skąd uczestnik ma wiedzieć, co jest zagrożeniem, a co nie, jeśli jeszcze mu tego nie pokazaliśmy? Ta metoda uczenia osób dorosłych pochodzi z modelu CCAF, o którym więcej przeczytasz w naszym artykule. W skrócie chodzi o to, że uczestnik musi się bardziej zastanowić nad odpowiedzią, a w efekcie więcej zapamiętuje.

Podejście szkoleniowe, w którym skupiamy się na ocenianiu sytuacji, jest skuteczne. Szczególnie jeśli uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia konsekwencji swoich decyzji, jeśli np. nie rozpoznali niebezpiecznej sytuacji. W efekcie pracownicy będą potrafili rozpoznać podejrzane e-maile, telefony, SMS-y czy inne sytuacje, w których lepiej zachować ostrożność.

  1. Pokazanie najczęściej popełnianych błędów – nie bez powodu mówi się, że najczęściej uczymy się na błędach. A lepiej robić to na podstawie czyichś, nawet fikcyjnej postaci w szkoleniu, niż własnych. Najlepiej wykorzystać sytuacje, które najczęściej mają miejsce w Twojej organizacji - wtedy ta metoda będzie najskuteczniejsza.  
  1. Pokazanie właściwych zachowań – tu mamy do czynienia z odwrotną sytuacją – zamiast błędów pokazujemy prawidłowe zachowanie, tym samym je wzmacniając. Do tych właściwych zachowań warto dodać checklistę, np. w formie ćwiczenia, która pokaże schemat rozpoznawania i reagowania na zagrożenia krok po kroku.  
  1. Pokazanie perspektywy osoby, która zajmuje się kradzieżą danych – a teraz coś z trochę innej beczki. Dla jednego z naszych klientów przygotowaliśmy szkolenie z cyberbezpieczeństwa, które oparliśmy na wypowiedziach hakera. Pokazywał on, gdzie, w ogólnodostępnych źródłach, może zbierać dane, w jaki sposób je wyłudza itp. Następnie osoby uczestniczące w szkoleniu dowiadywały się, co robić, żeby nie ułatwiać hakerowi zadania i jak się bronić przed jego atakami. To podejście bardziej kreatywne, ale równie skuteczne.

Szkolenie z cyberbezpieczeństwa – podsumowanie

Liczba cyberzagrożeń i ataków z roku na rok rośnie. To coś, do czego, niestety, musimy się przyzwyczaić. Możemy jednak wyposażyć się w wiedzę, dzięki której będziemy mogli się bronić w takich sytuacjach. Bo błędy na tym etapie mogą nas bardzo dużo kosztować, nie tylko w sensie finansowym.

Zadbaj więc, by pracownicy w Twojej organizacji mieli możliwie aktualną wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Pamiętaj o regularnych i skutecznych szkoleniach dla nich.

Jeśli szukasz firmy e-learningowej, która zaprojektuje i wykona takie szkolenie dla Twojej organizacji, to jesteś w dobrym miejscu. Zgłoś się do nas, a chętnie pomożemy.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">