Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Zarządzanie

Jak zadbać o inkluzywność w szkoleniach e-learningowych?

Martyna Bochna
5
min czytania
Dowiedz się, jak zapewnić inkluzywność w szkoleniach online, zarówno na poziomie językowym, jak i graficznym.

Jakiś czas temu inkluzywność stała się dla nas, tuż obok prostego języka, standardem językowym w projektowanych przez nas szkoleniach e-learningowych. Wkrótce przenieśliśmy też tę zasadę do kwestii graficznych. Zobacz, jak projektujemy inkluzywne szkolenia e-learningowe.

Co to jest inkluzywność?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym właściwie ta inkluzywność jest. Słownik języka polskiego podaje taką definicję: „łączący lub obejmujący jakąś całość” oraz „przeznaczony dla wszystkich”. W tym kontekście pojawia się też często skrót DE&I. Co on oznacza?

D - diversity różnorodność - społeczeństwo składa się z osób o różnych cechach:

 • wrodzonych (choć nie zawsze): rasa, płeć, wiek, różny stopień sprawności i różne rodzaje niepełnosprawności, orientacja seksualna
 • nabytych w trakcie rozwoju, często trudniejszych do zauważenia: język/i, kultura, wyznanie, edukacja, status społeczny, doświadczenie zawodowe oraz inteligencja emocjonalna, sposób myślenia czy komunikacji.  

E – equity – równość, ale w rozumieniu sprawiedliwość, czyli dla wszystkich to, co jest im potrzebne, żeby mogły tak samo uczestniczyć w życiu, organizacji itp.

I – inclusion - włączanie - intencjonalne działanie, dążenie do tego, żeby jak najlepiej zorganizować społeczeństwo, gdzie różnorodność jest atutem, a inkluzja umożliwia skorzystanie z potencjału, który niesie różnorodność.

Sens tego wszystkiego najlepiej oddają słowa: „Różnorodność to fakt, inkluzywność to wybór” - J. Trudeau.

Inkluzywność a dostępność cyfrowa

Inkluzywność wiąże się również z dostępnością cyfrową. Jedno i drugie to włączanie i dostosowywanie do specjalnych potrzeb. Inkluzywność w e-learningu dotyczy przy tym większej liczby grup społecznych i bardziej „miękkich” kwestii, np. związanych ze stereotypami. Dostępność cyfrowa dotyczy głównie zasad technicznych, choć nie tylko.

Inkluzywność w języku szkoleń

Przejdźmy teraz do konkretów. Jak dbamy o inkluzywny język szkoleń e-learningowych?

 • W bezpośrednich zwrotach do osób uczestniczących w szkoleniach nie używamy czasowników wskazujących na płeć. Stosujemy neutralne zwroty lub, rzadziej, z formą męską i żeńską, np. czy zauważasz, pamiętasz, czy zapoznałeś(-aś) się itp.
 • Unikamy stereotypów w prezentowanych scenkach, np. w magazynie nie muszą pracować tylko mężczyźni, a osobą pracującą w recepcji nie musi być kobieta.
 • Stosujemy różnorodność w relacjach przełożony - pracownik (różne płci na stanowiskach kierowniczych).
 • Dbamy, by postaci przedstawiane w szkoleniach były różnorodne – nie tylko na poziomie płci, ale też na poziomie wieku, wyglądu czy poziomu sprawności.
 • Unikamy potocznych i krzywdzących sformułowań, stosujemy włączający język, np. zamiast „osoba niepełnosprawna” piszemy „osoba z niepełnosprawnością”.
 • Stosujemy feminatywy, bez względu na poziom stanowiska, np. menadżerka, dyrektorka itp.

Inkluzywność w grafice szkoleń e-learningowych

Narzędzia, których używamy do projektowania szkoleń i animacji, np. Vyond, dają nam dosyć szerokie pole manewru. I tak możemy umieścić w szkoleniach postacie, które są różnorodne pod względem:

 • płci i wieku,
 • wyglądu, pochodzenia, kultury,
 • charakteru i sposobu komunikacji,
 • sytuacji życiowej (np. ciąża, rodzicielstwo, choroba, stopień sprawności).

Dbamy również o to, by osoby na poszczególnych stanowiskach różniły się od siebie, np. w magazynie mogą pracować osoby o różnej płci, w różnym wieku itp. Staramy się również pokazywać grupy niedoreprezentowane, np. mężczyzn opiekujących się dziećmi, osoby poruszające się na wózku, które są stanowiskach kierowniczych.

Podsumowanie

Jak widzisz, o inkluzywność można zadbać na wiele sposobów. My również staramy się być w tym coraz lepsi oraz edukujemy się w zakresie potrzeb różnych grup. Obecnie inkluzywny język i grafika stały się naszym standardem pracy przy każdym nowym szkoleniu, nie tylko tych, których tematyka porusza zagadnienie różnorodności. Warto dbać o to w każdym szkoleniu, bo przecież każde z nich jest przeglądane przez różnorodne osoby.

Zgłoś się do nas, jeśli zależy Ci, żeby szkolenia e-learningowe w Twojej organizacji były inkluzywne.

Zobacz też nasze szkolenie z różnorodności.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">