Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Metodyka

Jak wykorzystać e-learning do rozwoju pracowników? Case study szkoleń dla uczelni wyższych

Aleksandra Siwińska
5
min czytania
Jak zadbać o rozwój pracowników z wykorzystaniem narzędzi e-learningowych? Zobacz 2 case study naszych klientów.

Rozwój kompetencji pracowników to ważny obszar każdej organizacji. W jaki sposób zadbać o to za pomocą szkoleń e-learningowych? W tym artykule pokażemy Ci, jak pomogliśmy naszym klientom – uczelniom – zadbać o rozwój kompetencji pracowników z wykorzystaniem e-learningu.

Jakie wyzwania mają przed sobą uczelnie?

Do Polski i na polskie uczelnie przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. Nasz kraj i oferta edukacyjna są dla wielu młodych ludzi bardzo atrakcyjne. Niestety różnice kulturowe są w tym procesie niemałą przeszkodą. Wykładowcy obawiają się, że nie przekażą studentom z zagranicy wiedzy w odpowiedni sposób. Ci drudzy mają często zupełnie odmienne style uczenia się i stosunek do wykładowców niż nasi rodacy.

Większa różnorodność wśród studentów (ale i pracowników dydaktycznych) może powodować problemy komunikacyjne i bariery językowe. Wiele uczelni zauważa te wyzwania i szuka sposobów, żeby wspomóc swoich pracowników i dać im odpowiednie narzędzia do komunikacji i pracy.

Rozwiązanie – masz zdiagnozowaną potrzebę, ale nie wiesz, co dalej

Załóżmy, że dostrzegasz w swojej organizacji jakieś wyzwanie czy problem, który chcesz rozwiązać, ale nie wiesz, jak to zrobić.

Wróćmy do przykładu jednego z naszych klientów. Pewna uczelnia dostrzegła u siebie wyzwanie związane z różnicami kulturowymi. Nie miała jednak żadnych materiałów na ten temat. Aby dokładnie zdiagnozować problem i najczęściej pojawiające się wyzwania, pracownicy uniwersytetu wzięli udział w wywiadach pogłębionych. Dzięki zebranym informacjom władze uczelni mogły wyszczególnić najważniejsze potrzeby wykładowców i osób pracujących w administracji.

Z opracowanymi wynikami z wywiadów zwrócili się do nas. A dzięki sprecyzowanym problemom z perspektywy organizacji i uczestników mogliśmy stworzyć skuteczne i atrakcyjne szkolenie, odpowiadające na te potrzeby.

Materiały merytoryczne stworzyliśmy we współpracy z trenerkami – specjalistkami od współpracy międzynarodowej. Nagrały one wideo w formie webinaru. Było to świetne urozmaicenie treści merytorycznych, które pojawiały się na ekranach szkolenia.

Po naszej stronie było oczywiście zaprojektowanie graficzne ekranów i zadbanie o ciekawe interakcje, takie jak:

 • video z trenerkami,
 • pytania o reakcję uczestników w pokazanej wcześniej sytuacji,
 • ćwiczenia wraz z wyjaśnieniem odpowiedzi,
 • case study wraz z omówieniem ekspertek,
 • wskazówki do pracy ze studentami z różnych kultur.

Kierowaliśmy także całym procesem tworzenia i wdrażania szkolenia. Po naszej stronie było zorganizowanie współpracy z trenerkami, analiza wyników badań uczelni i dobranie odpowiednich rozwiązań szkoleniowych, współtworzenie treści merytorycznych oraz realizacja graficzna szkolenia, testy na platformie i proces udostępniania gotowego produktu klientowi.

Rezultat

Pracownicy i pracowniczki uczelni otrzymali szkolenie, które odpowiadało na ich konkretne potrzeby. Otrzymali dedykowane narzędzia do komunikacji, a co najważniejsze - zyskali większą pewność w kontakcie ze studentami i pracownikami dydaktycznymi zza granicy.

Rozwiązanie – jeśli masz zdiagnozowaną potrzebę i opracowane materiały

Co możesz zrobić, jeśli masz zdiagnozowaną potrzebę i materiały, które na nie odpowiadają, ale nie wiesz, jak je ciekawie przedstawić? Przyjrzyjmy się przykładowi innej uczelni, która:

 • miała pomysł – przenieść część materiału - obowiązkowego przedmiotu o zarządzaniu karierą - do formy e-learningu,
 • miała materiały – opracowane treści na 800 slajdach w programie Power Point oraz nagrania wideo z trenerkami w języku angielskim,
 • miała określoną grupę docelowa – studenci studiów podyplomowych z zagranicy

Brakowało im tylko kogoś, kto zaprojektuje wszystkie grafiki, ekrany, zaplanuje interakcje i będzie doradcą w całym procesie projektowania e-learningu. Pomogliśmy im zaplanować cały ten proces. Część materiału uczestnicy przedmiotu zaliczali stacjonarnie, a część asynchronicznie – w formie stworzonego przez nas e-learningu.  

Kurs składał się z trzech bloków tematycznych:

 • Kreatywność
 • Efektywność w pracy zespołowej
 • Przedsiębiorczość w myśleniu i działaniu

Rezultat szkoleniowy

Materiał szkoleniowy był dość obszerny, więc podzieliliśmy go na mniejsze partie. Uczestnicy – studenci - dzięki kursowi mogli nauczyć się efektywności w pracy, zarządzania swoją karierą oraz przedsiębiorczości – w swoim tempie i zgodnie ze swoim stylem nauki.

Dla nas był to kolejny przykład na to, że proponowane przez nas skuteczne rozwiązania e-learningowe przynoszą zamierzone efekty i odpowiadają na problemy organizacji i uczestników.

Chcesz wesprzeć pracowników w Twojej organizacji w rozwoju? Postaw na e-learning. Zgłoś się do nas, a chętnie Ci pomożemy w przeprowadzeniu całego procesu szkoleniowego.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">