Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Zarządzanie

„Dostępność cyfrowa w e-learningu. Biznes. Technika. Case study” [WEBINAR]

Marek Vogt-Goliasz
4
min czytania
Dostępność cyfrowa ma niejedno oblicze – prawne, techniczne, organizacyjne. O każdym z nich opowiedzieliśmy podczas webinaru.

Wprowadzenie

Tak jak na Giewont można dostać się co najmniej na 3 sposoby, tak na szczyt dostępnego cyfrowo e-learningu wiedzie kilka dróg. My pominęliśmy narzędziowy las i Moodle’ową dolinę i poszliśmy SCORM-em Storyline’owym. Wyprawę zrelacjonowałem 20 stycznia 2022 r. podczas webinaru „Dostępność cyforwa w e-learningu. Biznes. Technika. Case study”.

Projekt, o którym opowiadałem, nie był samotną wyprawa. Oprócz mnie i doświadczonych deweloperów i liderów projektów z LLidero - Mai Kowczur i Pawła Ponikowskiego - uczestniczyli w niej pracownicy Urzędu m. st. Warszawy – Joanna Kania, Iwona Przybyła i Patryk Korzeniecki oraz niezależny ekspert ds. dostępności – Jacek Zadrożny, autor bloga informaton.blog.

O czym była mowa w webinarze

Na wstępie omawiałem powody naszej wyprawy – wymogi prawne i dążenie do rozwoju, a także misję uczynienia cyfrowego świata dostępnym dla każdego. O niektórych zagadnieniach pisałem już w artykule „WCAG, dostępność cyfrowa i inne zmartwienia zamawiających szkolenia e-learningowe”, gdzie szczegółowo omawiałem wymagania ustawowe, zakres podmiotowy i przedmiotowy oraz wnioski dla działów HR i szkoleń, które najczęściej odpowiadają za szkolenia e-learningowe.

W zasadniczej części wystąpienia pokazałem, co osiągnęliśmy. Zaprezentowałem przykłady ekranów szkolenia e-learningowego, które wypracowaliśmy. Pokazałem również niektóre autorskie rozwiązania techniczne i w pliku źródłowym. Nie mogłem pominąć ograniczeń, które napotkaliśmy. Niektóre z nich opisywałem w artykule „Dostępność cyfrowa szkoleń e-learningowych w Articulate Storyline”. Przedstawiłem również narzędzia – czytnik ekranu NVDA, dodatki do przeglądarki ANDI i WAVE oraz narzędzia do doboru kontrastu – które stosowaliśmy w trakcie projektu. Niemniej ważne było zaprezentowanie dokumentacji, szczególnie projektu wymagań i listy kontrolnej. Największym wyzwaniem było w niej przełożenie wymagań dostępności cyfrowej (w szczególności WCAG 2.1. na poziomie AA) na specyfikę i technologię szkoleń e-learningowych.

Na marginesie pojawiła się sprawa deklaracji dostępności opartych na szablonie VPAT, szczególnie dostawców popularnych narzędzi e-learningowych – platformy Moodle i programu Articulate Storyline. Omówiłem założenia projektu dostępnościowego i pokazałem przykład, jak nie podchodzić do projektów, w których dostępność jest istotnym wymogiem. Chcemy nadal rozwijać swoje kompetencje w zakresie dostępności cyfrowej e-learningu, a szczególnie szkoleń SCORM.

Na koniec podsumowałem przebieg projektu z perspektywy kierownika projektu, metodyka i dewelopera e-learningu. Był również czas na pytania i odpowiedzi, które dotyczyły m.in. różnych narzędzi i platform.

Organizacja webinaru

Udział w webinarze mógł wziąć bezpłatnie każdy zainteresowany. Rejestracja była otwarta. Największy odzew był ze strony osób zajmujących dostępnością oraz deweloperów e-learningu, ponieważ zaproszenia znalazły się na grupach na Facebooku, które ich zrzeszają – eLearning Robię i Forum Koordynatorów i Koordynatorek Dostępności. Zapewniliśmy sprawną rejestrację i promocję wydarzenia oraz przeprowadziliśmy transmisję technicznie, ponieważ organizujemy webinary i konferencje online dla firm i instytucji. Ze strony LLidero moderatorką spotkania była Anna Bera-Tura, która czuwa nad przebiegiem webinarów, które przygotowujemy dla naszych klientów. Narzędzia, którymi dysponujemy, pozwoliły nam nie tylko obsłużyć transmisję i czat dla 90 osób podczas webinaru o dostępności e-learningu, lecz także dowidzieć się, że uczestnikami było 58 kobiet i 32 mężczyzn. 55 osób reprezentowało biznes, 25 – instytucje publiczne, a 10 – organizacje pozarządowe. Mogliśmy również nagrać całą prezentację i dyskusję, a nagraniem dzielimy się poniżej.

Nagranie webinaru

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">