Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Metodyka

Dlaczego animacja to dobry sposób na opowiadanie historii [case study]

LLidero
4
min czytania
Jakiś czas temu opracowaliśmy animację z historią Black Friday. Jak ją zaprojektowaliśmy? Dlaczego animacja to dobre rozwiązanie?

Animacje to nieodłączny element naszych szkoleń e-learningowych. Wplatamy je pomiędzy ekrany, pokazując sytuacje, z którymi uczestnicy mierzą się na co dzień. Oprócz tego co jakiś czas przygotowujemy animacje okolicznościowe. Dziś chcielibyśmy przybliżyć Ci historię powstania jednej z naszych najpopularniejszych opowieści, czyli animacji o Czarnym Piątku.

Czarny Piątek

Pewnego dnia, w 2018 roku, postanowiliśmy stworzyć animację o Black Friday. Kiedy rozmawialiśmy o tym w zespole, mieliśmy różne pomysły, ale jednocześnie towarzyszyły nam mieszane uczucia. Przecież zasady szalonych, czarnopiątkowych promocji opierają się mocno na emocjach. Świetna cena, czy też raczej niesamowity rabat, mają być impulsem do zakupu. Decyzja o zakupie w tym okresie rzadko bazuje na potrzebach czy przemyślanej strategii. Wynika raczej z szybkiej kalkulacji i często podejmowana jest pod wypływem emocji.

Nasze szkolenia nie podlegają tej zasadzie. Decyzje naszych klientów wynikają z potrzeb organizacji, a od zapytania o szkolenie do podpisania umowy mija czasem wiele tygodni. Tu nie ma mowy o impulsie czy szybkiej decyzji.

Wtedy pojawił się pomysł, żeby opowiedzieć właśnie o tych emocjach i pochopnych decyzjach. Żeby nasi klienci wiedzieli, jak nie ulegać promocjom i rabatom. Przecież to temat interesujący każdego z nas – wszyscy czasem ulegamy magii reklamy.

Szukając argumentów za lub przeciw temu świętu zakupów, zaczęliśmy zastanawiać się, skąd w ogóle wzięła się ta tradycja. To znaczy – wszyscy wiemy, że z Ameryki. Ale żeby powiedzieć coś więcej o tym dniu? Nikt nic nie wiedział.

To może animacja?

Opowieść, która powstała w wyniku wewnętrznego śledztwa, była nawet interesująca, ale też zdecydowanie za długa. To znaczy na tyle długa, że jej treść nie zmieściłaby się w jednym poście na popularnych portalach społecznościowych. Mogliśmy napisać z tego post blogowy, ale nie pasowałby ani do jego strategii, ani do żadnej kategorii. Dlatego zdecydowaliśmy się przemówić obrazami.

Efekt jest satysfakcjonujący – historia o czarnym piątku poszła w świat, przynosząc nam pozytywne komentarze od odbiorców. Co ważne, większość osób zwróciło uwagę, że przez te 3 minuty dowiedzieli się czegoś nowego. To znaczy, że cel został zrealizowany. Wszyscy się czegoś nauczyliśmy i wiemy, dlaczego w ostatni piątek listopada (a właściwie to dobry tydzień) większość sklepów obniża ceny, zachęcając nas do zakupowego szaleństwa.

Korzyści animacji

Animacja ma tę przewagę nad opowieścią w formie pisemnej, że dodatkowo angażujemy zmysł wzroku i silniej oddziałujemy na odbiorcę. Połączenie narracji z obrazami stymuluje mózg i pozwala lepiej zapamiętać omawiane treści. Jest to wyjątkowo korzystna forma prezentacji, jeśli chcemy np. przedstawić nowy produkt, przedstawić studium przypadku, zaprezentować zasady czy tak jak w naszym przypadku – zaprezentować zbiór ciekawostek czy faktów. Warto ją zastosować w szkoleniach, prezentacjach, ale także jako niezależny materiał.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">