Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Metodyka

5 sposobów na zaprojektowanie szkolenia z kodeksu etyki

Martyna Bochna
5
min czytania
Jak skutecznie przeszkolić pracowników z kodeksu etyki? Czy wystarczy przekazać im dokument? Nie! Poznaj 5 pomysłów na szkolenie z etyki.

Coraz więcej organizacji, zarówno biznesowych, jak i administracyjnych, wdraża kodeks etyki. To dopiero początek – takiego dokumentu nie wystarczy po prostu opublikować. Trzeba zapoznać z nim wszystkich pracowników, monitorować jego przestrzeganie oraz reagować w przypadku naruszeń. Nie powiemy Ci, jak opracować taki dokument czy egzekwować jego funkcjonowanie. Skupimy się na tym, jak przeprowadzić szkolenie z kodeksu etyki dla pracowników.

Dlaczego pracownicy potrzebują szkolenia z kodeksu etyki?

Bardzo często udział w szkoleniu jest jednym z wymogów wdrożenia kodeksu etyki w organizacji. Czy wystarczy więc przesłać pracownikom dokument PDF z prośbą o zapoznanie się? Zdecydowanie nie. Bo ilu faktycznie zapoznałoby się z dokumentem? Ilu tylko go przeskanowało wzrokiem krócej niż minutę? A ilu wcale by do niego nie zajrzało? Taka forma byłaby nie tylko nieskuteczna, ale też nie dawałaby Ci możliwości sprawdzenia, kto faktycznie zapoznał się z dokumentem. Pamiętaj też, że zadania i obowiązki, które nakładana pracowników kodeks etyki, związane są często z reputacją firmy. Dlatego nie warto ryzykować i lepiej zadbać o przeszkolenie pracowników z zasad etyki.

W tym wpisie skupimy się na szkoleniu w formie e-learningu. To nasza specjalność 😊.

5 pomysłów na szkolenie z kodeksu etyki

Przejdźmy do konkretów – zobacz, jak na różne sposoby realizowaliśmy szkolenia z kodeksu etyki.

1. Interaktywne przedstawienie kodeksu – to najbardziej klasyczne podejście. Możesz „przepisać” kodeks do szkolenia, przedstawiając go interaktywnie, np. za pomocą ekranów albo animacji. Jeśli na zakończenie dasz uczestnikom test wiedzy, to sprawdzisz, ile zapamiętali z tej formy szkolenia.

2. Przedstawienie zachowań niezgodnych z kodeksem – za pomocą scenek czy przykładów przedstawiasz niewłaściwe zachowania – niezgodne z firmowymi wartościami i oczekiwanymi zachowaniami. W scenkach można pokazać konsekwencje zaniedbań. W takim podejściu uświadomisz pracownikom, czego nie należy robić oraz że kodeks to nie tylko suchy dokument, tylko zasady istotne dla funkcjonowania firmy. Ich nieprzestrzeganie niesie za sobą skutki zarówno dla organizacji, jak i dla pracownika.

3. Pokazanie zachowań zgodnych z kodeksem – nie chcesz straszyć pracowników konsekwencjami? Pokaż im przykłady oczekiwanych zachowań oraz czego, dzięki nim, udało się uniknąć.

4. Ocena zachowań – w szkoleniu możesz też uczestnikom szansę na własną ocenę – czy dane zachowanie jest zgodne z kodeksem, czy nie albo jak należy zachować się w danej sytuacji, oczywiście zgodnie z kodeksem. Będzie im do tego potrzebna znajomość kodeksu i umiejętność zastosowania go w praktyce. Możesz to połączyć z przykładami zachowań, jak w propozycji 3. i 4.

5. Grywalizacja – szkolenie z etyki możesz przedstawić też w formie gry, np. zgodnie z mechanizmem znanym z popularnych programów telewizyjnych (Milionerzy, Koło Fortuny itp.). Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie, choć wydaje się być bardzo ciekawe, ma sens tylko wtedy, jeśli pracownicy znają już kodeks etyki, a celem szkolenia jest utrwalenie wiedzy, nie jej przekazanie.

Od czego zacząć?

Znasz już pomysły na projekt szkolenia z kodeksu etyki. Od czego zacząć? Najlepiej od zdefiniowania wyzwania organizacji i uczestnika. Odpowiedz sobie na pytania:

  • Dlaczego moja firma wdraża kodeks?
  • Jakie zachowania powinien wzmacniać kodeks?
  • Co pracownicy robią teraz, a co jest niezgodne z kodeksem?

Dowiedz się więcej o tym, jak zdefiniować problem szkoleniowy.

Dopiero po odpowiedzi na te pytania oraz wyznaczeniu celów szkoleniowych możesz dobrać najlepiej pasującą do nich koncepcję szkolenia. Zrób tak, jeśli zależy Ci na skuteczności szkolenia i dopasowaniu go do potrzeb organizacji i uczestników.

Podsumowanie

Etyka firmowa to całkiem popularny temat w e-learningu. Jak widzisz, można podejść do niego na kilka zupełnie różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, czego potrzebują Twoi pracownicy i organizacja. To tak w skrócie przepis na skuteczne szkolenie e-learningowe.

Szukasz firmy e-learningowej, która zaprojektuje i wykona dla Ciebie szkolenie z kodeksu etyki? Zgłoś się do nas, mamy już kilka takich projektów za sobą.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">