Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Efektywność

5 błędów, które położą każde szkolenie e-learningowe  - błąd 3. Działanie zgodne z wymogami klienta

Przemek Kędzia
4
min czytania
Kontynuujemy nasz minicykl o pięciu błędach w szkoleniach e-learningowych. Pora na błąd trzeci.

Jestem przekonany, że nieraz zdarzyło Ci się korzystać z usług „doktora Google”. Założę się jednak, że kiedy już siedzisz w prawdziwym gabinecie, twarzą w twarz z lekarzem, nie mówisz mu na przykład: „Panie doktorze, poproszę paracetamol trzy razy dziennie, Augmentin , raz dziennie przez siedem dni i inhalacje z Pulmicortu rano i wieczorem. Proszę, żeby recepty były czytelne, bo Pani w aptece miała ostatnio problem z przeczytaniem. No i oczywiście jestem otwarty na Pana sugestie co do leczenia, ale proszę pamiętać, że w naszej rodzinie takie postępowanie jest normą i dziadek, jako głowa rodziny, nie zaakceptuje odstępstw od tego standardu.”

No dobrze, może trochę popłynąłem w mojej wizji wizyty u lekarza - na pewno nie przyjdzie Ci do głowy, żeby tak postąpić, prawda? To lekarz jest ekspertem i to on przeprowadza rozpoznanie, stawia diagnozę i układa sposób leczenia. Jeżeli tworzysz szkolenie dla biznesu, jesteś jak lekarz. Rozpoznajesz sytuację, definiujesz problem szkoleniowy, tworzysz koncepcję i dobierasz środki, które pozwolą Ci ten problem rozwiązać. I tak jak lekarz powinien z uwagą słuchać pacjenta, tak samo Ty, jako twórca e-learningu dla pracowników, musisz słuchać swojego klienta i wszystkich innych zainteresowanych szkoleniem, zachowując jednak kontrolę nad dziełem, które tworzysz. Jeżeli oddasz inicjatywę i staniesz się jedynie wykonawcą poleceń, będziesz jak lekarz, którego jedynym zadaniem jest wypisanie recepty.

Jak pozostać proaktywnym i asertywnym w projekcie i utrzymać dobre relacje z klientem? Oto 3 zasady:

Zasada nr 1 – zrozum intencje i cele szkoleniowe

Twoje zadanie to rozumieć intencje, a nie tylko słyszeć oczekiwania. Jeżeli słyszysz, że logo ma być większe, to zrozum dlaczego. Jeżeli kolor ma być jaśniejszy, a postać bohatera żywsza, to zrozum dlaczego. Jeżeli szkolenie jest, zdaniem klienta, za długie, to zrozum, dlaczego tak sądzi. Zanim zaczniesz te zmiany wprowadzać do swojego projektu, zrozum, skąd się biorą opinie klienta i jakie intencje im przyświecają. W 9 na 10 przypadków będziesz w stanie zaproponować rozwiązanie, które jeszcze lepiej spełni oczekiwania klienta i cele szkoleniowe. Jednak stanie się to tylko pod warunkiem, że będziesz rozumieć jego intencje.

Jeżeli natomiast jesteś klientem, to ujawnij swoje zamiary i powody działania – tworzenie szkolenia to nie gra negocjacyjna, w której można blefować, podpuszczać i sprawdzać, lecz partnerska współpraca.

Zasada nr 2 – określ wspólne kryteria oceny szkolenia e-learningowego

Istnieją trzy wspólne kryteria oceny dla szkoleń e-learningowych:

  • problem, który szkolenie ma rozwiązać,
  • precyzyjnie zdefiniowane cele szkoleniowe na wszystkich 4 poziomach (rezultat, zachowanie, wiedza, nastawienie),
  • koncepcja szkolenia.

Każda zmiana w projekcie kursu musi być spójna z tymi trzema kryteriami. Jeżeli klient domaga się zmiany w szkoleniu dla pracowników, która jest niespójna z kryteriami, to musisz zmienić kryteria. Być może cele szkoleniowe albo problem, który ma ono rozwiązać, zostały źle określone. Wróć do początku, przedefiniuj co trzeba i zacznij od nowa – inaczej zabrniesz w ślepą uliczkę.

Jeżeli jesteś klientem, to proponując zmianę w projekcie, zawsze odnoś się do wspólnych kryteriów. Pozwól wykonawcom zrozumieć, co chcesz osiągnąć.

Zasada nr 3 – zachowaj szacunek

Komunikacja to nie tylko słowa i racjonalny przekaz. To także, a może przede wszystkim, emocje. Jeżeli dasz się ponieść negatywnym emocjom, możesz zapomnieć o dobrych relacjach. Dlatego zachowaj szacunek dla drugiej strony, nawet jeśli jesteś prowokowany(-a), posądzany(-a) o złe intencje, a czasem nawet wyzywany(-a). Nie chodzi mi o to, że masz na to pozwolić. Zachowuj się asertywnie, ale pamiętaj, że bycie asertywnym oznacza obronę własnych wartości, siebie samego i swoich opinii z zachowaniem szacunku dla drugiej strony.

Jeśli nie chcesz popełnić błędu – trzymaj się tych zasad. Twórz swoje szkolenie e-learningowe przy zachowaniu postawy proaktywnej. Dzięki temu utrzymasz kontrolę. Będziesz w stanie proponować lepsze rozwiązania i pozostaniesz partnerem dla zleceniodawcy.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">