Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Zarządzanie

Style menadżerskie jako klucz do określania rozwoju kompetencji osobistych

Marek Vogt-Goliasz
4
min czytania
Czy wiesz, jakie style menadżerskie wyróżniamy oraz jak je rozpoznać? Przeczytaj wpis i rozpoznaj własny styl zarządzania.

Wybór szkoleń menedżerskich z zakresu tzw. umiejętności miękkich często podejmowany jest bez namysłu nad rzeczywistymi potrzebami. Z jednej strony nakład finansowy na szkolenie powinien mieć uzasadnienie, a z drugiej dokładna identyfikacja potrzeb szkoleniowych jest czasochłonna i kosztowna. Warto skorzystać z poręcznych narzędzi wypracowanych przez psychologię zarządzania i organizacji. W tym poście pokażę Ci, jak wykorzystać klasyfikację stylów menedżerskich do rozwoju odpowiednich kompetencji.

Rodzaje stylów menadżerskich

Styl charakteryzowany jest jako trwały i stabilny wzorzec zachowań interpersonalnych. Używając dwóch wymiarów: asertywności oraz wrażliwości emocjonalnej, można wyodrębnić cztery typy stylów menadżerskich:

  • przyjacielski (wysoka wrażliwość*, niska asertywność)
  • analityczny (niska wrażliwość, niska asertywność)
  • ekspresyjny (wysoka wrażliwość, wysoka asertywność)
  • dyrektorski (niska wrażliwość, wysoka asertywność).

*Chodzi o wysoką wrażliwość rozumianą ogólnie, nie jako cechę osobowości WWO (ang. HSP) charakteryzującą się innym przewodzeniem neuronów.

Styl przyjacielski

Cechą menedżera o stylu przyjacielskim są rozwinięte kompetencje społeczne – nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi, współpraca z innymi i altruizm. W wymagających sytuacjach osoba o tym typie ma jednak problemy z podejmowaniem decyzji.

Styl analityczny

Menedżer przejawiający styl analityczny jest skupiony na informacji i zadaniach. Dobrze czuje się w jasno określonych sytuacjach. Preferuje komunikację pisemną, a decyzje opiera na racjonalnych przesłankach. W rozmowie preferuje zagadnienia merytoryczne niż osobiste. W sytuacjach stresowych, np. nieporozumień i konfliktów dąży do rozwiązania z użyciem sprawdzonych procedur.

Styl ekspresyjny

Osoba o stylu ekspresyjnym to działacz, który ma stymulujący wpływ na innych. Lubi rywalizację i szybko podejmowanie decyzji. W sytuacjach stresowych osoba tego typu jest wymagająca i krytyczna.

Styl dyrektorski

Główną cechą stylu dyrektorskiego jest umiejętność koordynacji pracy innych oraz motywowanie zespołu do działania. Wymaga jednak posłuszeństwa i działania bez porozumienia z innymi. Stawia na natychmiastowe działania i wyniki. W sytuacjach stresowych cechuje go krytyczność.

Jak rozpoznać styl menadżerski?

Warto obserwować zachowania, a nie na siłę dociekać intencji. Aby obserwacja była rzetelna, warto wziąć pod uwagę działanie w warunkach normalnych i stresujących. Pamiętaj, że identyfikacja stylu nie stanowi jeszcze całościowej wiedzy o danym człowieku. Informacja o wymiarze asertywności i wrażliwości pozwala natomiast usprawnić komunikację czy też, jeśli zajmujemy się programowaniem szkoleń, dobrać trening służący rozwojowi.

Jak zwiększyć efektywność osobistą dzięki określeniu dominującego stylu?

  1. Osoba reprezentująca styl dyrektorski i analityczny może pracować nad komunikacją i umiejętnością negocjacji.
  2. Menedżerowie o stylu ekspresyjnym i przyjaznym mogą zwiększać swoje kompetencje w zakresie podejmowania decyzji w oparciu o informacje i asertywnością.

A jeśli interesują Ci szkolenia dla menadżerów, zajrzyj do naszej biblioteki gotowych szkoleń e-learningowych, do kategorii „menadżerskie”.

Opracowano na podstawie: M. Kossowska, „Ocena i rozwój umiejętności pracowniczych”, Wydawnictwo AKADE

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newsletter'a!
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.
">